EnglishTürkçe
Randevu ve Sorularınız İçin 0532 301 90 52
OP. DR. SEDAT YILANCI
MENÜ KAPAT
+90 (532) 301 90 52 info@drsedatyilanci.com
EnglishTürkçe

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) nedir?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki kas dokusunun yıpranmış olduğu hastalarda görülen sarkık deri görünümünü hastanın estetik kaygılarını gidermek amacıyla düzeltmeyi amaçlayan ve tıp dilinde ‘abdominoplasti’ olarak bilinen bir estetik ve plastik cerrahi operasyonudur.

Karın bölgesinde sarkma neden olur?

Karın bölgesindeki kasların yıpranmasında özellikle kadınlar açısından hamilelik dönemi önemli bir etken olmaktadır. Anne karnındaki bebeğin gelişimiyle karın bölgesi hızla büyürken iç yapıda karın derisini tutan kaslar zedelenmekte ve kas dokusu doğum sonrasında deriyi gergin tutma kapasitesinde kayıp yaşamaktadır. Gergin kalma yeteneği güçsüzleşmiş veya tamamen ortadan kalkmış kasların üzerinde oluşan yoğun bölgesel yağlanma ile sarkık görünüm kaçınılmaz olmaktadır. Hamilelik sürecinde karın bölgesinde yaşanan değişimlere benzer şekilde aşırı kilo alıp verme de hem kadınlar hem erkekler açısından karın bölgesinde sarkık deri görünümüne yol açabilmektedir.

Op. Dr. Sedat Yılancı'ya Telefonda Sorabilirsiniz 0532 301 90 52

Karın germe ameliyatına gerek duyulmaksızın karın bölgesinde toparlama sağlamak mümkün müdür?

Beslenme uzmanı gözetiminde yürütülen sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile kilo kaybı sağlamak karın bölgesinde toparlama sağlama amaçlı başvurulabilecek ilk adım olabilmektedir. Kişinin kilo kaybı yaşamasına rağmen bölgesel olarak yerleşmiş karın bölgesi yağlarından kurtulamadığı durumlarda ise medikal estetik alanında fayda görülen bölgesel zayıflama yöntemlerine başvurulabilmektedir. Kilo kaybı ve bölgesel zayıflama ile karın bölgesinde istediği toparlanmayı elde edemeyen ve daha ileri düzeyde problem yaşayan hastalarda karın germe ameliyatı tercih edilen cerrahi bir yöntem olmaktadır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatına, estetik ve plastik cerrahi alanında uzman bir doktorun muayenesi sonrasında hastanın şikayetlerine, taleplerine ve sağlık durumuna göre karar verilmektedir. Hastanın yapısal özelliklerine ve ihtiyaç duyulan düzeltme işlemine göre karın germe ameliyatının kapsamı belirlenmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda hasta herhangi bir acı veya ağrı hissi duymamaktadır. Yapılan cerrahi kesi ile operasyona başlanmakta, karın bölgesindeki fazla yağların alınması, kas dokusunun yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi ile karın bölgesindeki sarkık görünüm düzeltilmekte ve karın gergin hale getirilmektedir. Karın bölgesinde gerçekleştirilen toparlanma sonrası göbek deliği yeniden şekillendirilmektedir. Operasyon sırasında yerleştirilen drenler sıvı ve kan birikimini kontrol altında tutmaktadır. Ameliyatın kapsamına göre değişmekle birlikte karın germe operasyonu 2 – 4 saat arasında sürebilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerlemektedir?

Karın germe ameliyatı sonrasında hastanın doktorun uygun göreceği şekilde bir ya da birkaç gün hastanede kalması gerekebilmektedir. Genel anestezi ile gerçekleştirildiği için operasyon sırasında acı ve ağrı duymayan hastaya genel anestezi etkileri ortadan kalktıktan sonra hissedebileceği ağrılara yönelik ağrı kesiciler verilmektedir. Operasyon sırasında karın bölgesine yerleştirilen drenler yaklaşık 5 gün içerisinde alınmaktadır. Ameliyat dikişleri eriyebilir ipliklerle gerçekleştirilmekte ve dışarıdan müdahale olmadan vücut içerisinde yok olmaktadır. Hasta, operasyonun kapsamına göre değişebilmekle beraber 2 hafta içerisinde sosyal yaşantısına normal şekilde devam edebilir hale gelmektedir. Operasyon sonuçlarının gözlemlenebilir hale geldiği ilk ay zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalı ve doktorun ameliyat sonrası uyarılarına uyulmalıdır.

Karın germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Karın germe ameliyatı için gerekli olan cerrahi kesi kasık bölgesinde kalacak ve karın üzerinde görünmeyecek şekilde açılmaktadır. Operasyon sonrası atılan dikişlerle kapanan kesi hafif pembe bir çizgi şeklinde varlığını sürdürmektedir ancak özel kremlerin kullanımıyla ve zaman içerisinde belirginliği azalmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında doğum yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı sonrasında doğum yapmaya engel bir durum oluşmamaktadır. Karın dokusunda sarkma ve yağ birikimi genellikle hamilelik süreci veya süreçleri sonrasında yaşandığı için daha önce operasyon geçirmiş olan hastaların karın bölgesinde doğum sonrası yeniden bozulma görülebilmektedir. Doğum sonrasında sarkmalara ve yağ birikimlerine yönelik tekrardan karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulan hastalarda yaklaşık 1 yıl süre geçtikten sonra önceki operasyon dikkate alınarak belirli bir kapsamda yeniden müdahale yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sağlık açısından risk taşır mı?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olması dolayısıyla karın germe ameliyatı anesteziye bağlı birtakım riskleri barındırmaktadır. Estetik ve plastik cerrahi uzmanının ameliyat öncesinde yapacağı muayene sonrasında, hastanın sahip olduğu diğer sağlık problemleri açısından operasyona bağlı oluşabilecek riskler değerlendirilmektedir. Hasta açısından dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, operasyon sürecine mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılacak muayene sonrasında girmektir. Operasyonun alanında uzman bir doktor tarafından, profesyonel bir ekiple, sağlık koşullarına uygun, gerekli teknik donanıma sahip bir ameliyat ortamında gerçekleştirilmesi ameliyatın başarı oranının yükselmesinde ve risk düzeyinin düşmesinde en önemli noktalar olmaktadır.

Karın germe ameliyatının fiyatı nedir?

Estetik ve plastik cerrahi alanında gerçekleştirilen uygulamalara ve operasyonlara ilişkin merak edilen temel soruları cevapladığımız internet sitemizde fiyat açıklamasına yer verilememektedir. Operasyon ve uygulama ücretlerine yönelik daha detaylı bilgi almak ve muayene talebinde bulunmak için bizi 0532 301 90 52 numaralı telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

Op. Dr. Sedat Yılancı'ya Telefonda Sorabilirsiniz 0532 301 90 52

THULİUM LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ

Fraksiyonel lazer sistemleri kapsamında yer alan Thulium lazer cihazı, bu amaca uygun şekilde hastaların estetik açıdan kaygı duyduğu leke, kılcal damar, akne izi, doğum lekesi, çil, çatlak ve yanık izleri gibi cilt problemlerine çözüm sağlamaktadır. Derinin dış katmanına hiçbir zarar vermeden cilt altı dokularda minimal hasarlar oluşturmayı ve bu sayede iyileştirici hücrelerin alanda faaliyette bulunmasını sağlayan uygulama, başlangıç düzeyinde kırışıklıkların ve sarkmaların toparlanmasında da olumlu etkiler göstermektedir.