EnglishTürkçe
Randevu ve Sorularınız İçin 0532 301 90 52
OP. DR. SEDAT YILANCI
MENÜ KAPAT
+90 (532) 301 90 52 info@drsedatyilanci.com
EnglishTürkçe

Botoks

Botoks uygulaması nedir?

Botoks uygulaması, cerrahi bir operasyon olmaması dolayısıyla estetik ve plastik cerrahi operasyonu kapsamında değil medikal estetik kapsamında değerlendirilen bir uygulamadır. Zaman içerisinde kolajen ve elastin sentezi azalan, nem düzeyi ve elastikiyeti olumsuz yönde etkilenen cilt üzerinde özellikle gülme, kaş çatma gibi mimiklerin tekrarına bağlı çizgiler oluşmaktadır. Hacim artışı sağlama potansiyeli ile yüz hatlarının toparlanmasına etki eden dolgu uygulamasından farklı olarak, botoks uygulaması daha çok derinleşme eğilimi gösteren kırışıklık çizgilerine odaklı bir iyileştirme sağlamaktadır. Uygulamada botoks içeriği kullanımıyla kırışıklıklara yol açan kas ve sinir bağlantıları sınırlandırılmakta ve hastanın yaşlanma belirtilerine bağlı estetik kaygılarının giderilmesi ve cildinde genç bir görünüm elde etmesi amaçlanmaktadır. Botoks uygulaması, estetik kaygılara yönelik bir diğer sorun olan aşırı terleme probleminde de hastaların şikayetlerinin giderilmesinde fayda göstermektedir.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Botoks uygulamasına, estetik ve plastik cerrahi veya medikal estetik alanlarında uzman bir doktorun muayenesi sonrasında hastanın şikayetlerine, taleplerine ve sağlık durumuna göre karar verilmektedir. Hastanın yapısal özelliklerine ve ihtiyaç duyulan düzeltme işlemine göre botoks uygulamasının kapsamı belirlenmektedir. Hastanın tercihine göre lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen uygulamada hasta herhangi bir acı veya ağrı hissi duymamaktadır. Uygulama ince uçlu iğne kullanımı ile botoks içeriğinin sorunlu alanlara aktarımı üzerine dayalıdır. Lokal anestezi tercih eden hastalarda uygulamaya 20 dakikalık bir süre eklenmekte ve genelde kapsamlı bir botoks uygulaması lokal anestezi için gerekli süre dahil olmak üzere 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Hasta uygulama tamamlandığı andan itibaren sosyal yaşantısına normal şekilde devam edebilir hale gelmekte ve uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlara ilişkin bilgilendirilmektedir.

Op. Dr. Sedat Yılancı'ya Telefonda Sorabilirsiniz 0532 301 90 52

Botoks uygulaması hangi bölgelere yapılır?

Mimiklerin tekrarına bağlı çizgilerin en belirgin olduğu alanlar; göz çevresinde yer alan ve şeklinden ötürü kaz ayağı olarak adlandırılan kırışıklıklar, göz bozukluklarına bağlı göz kısma refleksi sonucu derinleşen veya fazla kaş çatma kaynaklı olan kaş ortası çizgisi ve sigara kullanımına bağlı dudak kenarı çizgileridir. Botoks uygulaması ile toparlanabilir olan bu bölgeler hastaların kırışıklık çizgisi oluşumunu en fazla yaşadığı alanlardır. Koltuk altı ve el – ayak bölgeleri ise terlemenin yoğun yaşandığı bölgeler olarak aşırı terleme problemine yönelik botoks uygulamasının gerçekleştirildiği ana vücut bölgeleridir.

Botoks uygulamasında nasıl bir içerik kullanılır?

Botoks uygulamasında kullanılan içerik, bakteri kaynaklı Botulinum toksinidir ve birçok farklı tedavide faydalanılmak üzere tıbbi olarak üretilmektedir. Botulinum toksininin uygulandığı alanda kırışıklık oluşumunu azaltma ve gerginlik sağlama yeteneği sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı durdurabilmesinden kaynaklanmaktadır. Sinir hücrelerinin bağlantısını kesme işlevi, aynı mantık çerçevesinde Botulinum toksininin aşırı terleme problemine yönelik tedavide de olumlu etkiler göstermesinin sebebidir.

Botoks uygulaması ile elde edilen etkiler ne kadar sürer?

Botoks uygulaması ile elde edilen etkiler kalıcı değildir ve uygulamadan sonra ilgili alanda sağlanan gerginlik ve dinçlik veya terleme problemini azaltan etki ortalama 4 – 6 ay devamlılık göstermektedir. Uygulama etkilerinin zaman içerisinde ortadan kalkmasındaki en önemli unsur botoks malzemesi içeriğini oluşturan toksinin etkisinin azalarak kaybolmasıdır. Tekrarlanabilir olmasında sakınca olmayan botoks uygulaması belirli aralıklarla yinelenebilmekte ve istenilen görünüm ve fayda sürdürülebilmektedir.

Botoks uygulaması sağlık açısından risk taşır mı?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olmaması dolayısıyla botoks uygulaması anesteziye bağlı riskleri barındırmamaktadır. Estetik ve plastik cerrahi veya medikal estetik alanlarında uzman bir doktorun uygulama öncesinde yapacağı muayene sonrasında, hastanın sahip olduğu diğer sağlık problemleri açısından uygulamaya bağlı oluşabilecek riskler değerlendirilmektedir. Hasta açısından dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, uygulama sürecine mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılacak muayene sonrasında girmektir. Uygulamanın alanında uzman bir doktor tarafından, profesyonel bir ekiple, sağlık koşullarına uygun, gerekli teknik donanıma sahip bir ortamda gerçekleştirilmesi uygulamanın başarı oranının yükselmesinde ve risk düzeyinin düşmesinde en önemli noktalar olmaktadır.

Botoks uygulamasının fiyatı nedir?

Estetik ve plastik cerrahi alanında gerçekleştirilen uygulamalara ve operasyonlara ilişkin merak edilen temel soruları cevapladığımız internet sitemizde fiyat açıklamasına yer verilememektedir. Operasyon ve uygulama ücretlerine yönelik daha detaylı bilgi almak ve muayene talebinde bulunmak için bizi 0532 301 90 52 numaralı telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

Op. Dr. Sedat Yılancı'ya Telefonda Sorabilirsiniz 0532 301 90 52

THULİUM LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ

Fraksiyonel lazer sistemleri kapsamında yer alan Thulium lazer cihazı, bu amaca uygun şekilde hastaların estetik açıdan kaygı duyduğu leke, kılcal damar, akne izi, doğum lekesi, çil, çatlak ve yanık izleri gibi cilt problemlerine çözüm sağlamaktadır. Derinin dış katmanına hiçbir zarar vermeden cilt altı dokularda minimal hasarlar oluşturmayı ve bu sayede iyileştirici hücrelerin alanda faaliyette bulunmasını sağlayan uygulama, başlangıç düzeyinde kırışıklıkların ve sarkmaların toparlanmasında da olumlu etkiler göstermektedir.